Korony cyrkonowe na implantach Toruń

Implanty zębowe

Implantologia jest obecnie nowatorską dziedziną stomatologii. Opiera się na uzupełnianiu i naprawie luk w uzębieniu. Implant to sztuczny korzeń zęba wykonany indywidualnie, zazwyczaj z tytanu, zastępujący usunięty lub utracony wcześniej korzeń naturalny. Implant stomatologiczny umożliwia zamocowanie nowej korony zębowej w miejsce utraconego zęba. Implanty umieszcza się w kość wyrostka zębowego.

Korona sztucznego zęba mocowana jest na stałe i dopasowywana kolorem i teksturą do innych zębów, by zmniejszyć widoczność ubytku. Implanty zębów mogą imitować zęby pojedynczo, a także całe łuki zębowe. Implanty poprawiają komfort pacjenta przy wysokim standardzie estetycznym. Chirurg stomatolog dopasowuje najodpowiedniejsze z dostępnych uzupełnień indywidualnie dla każdego pacjenta. Po zabiegu implanty widziane są jak naturalne zęby.

KIEDY STOSOWAĆ IMPLANTY?

Jakiekolwiek braki zębowe zaleca się do natychmiastowego odbudowania. Wskutek utraty zęba zwiększa się ryzyko powstania problemów ze zdrowiem. Sąsiadujące zęby mogą przechylać się z zębodołu czego powodem jest brak podparcia. Co więcej zwiększa się obciążenie, co jest przyczyną ich ścierania. W miejscu braku zęba zanika kość, przez co później może dojść do wypadania kolejnych zębów. Zaburzony układ żucia negatywnie oddziałuje na stawy, co przyczynia się do nawracających migren oraz kłopotów ze snem i mową.

Zazwyczaj implanty wstawia się w przypadku pojedynczych ubytków albo z uwagi na estetykę. Braki powodują deformację twarzy. Ma ona charakterystyczny starczy wygląd: zapadająca się szczęka, cienkie usta, długi nos oraz liczne zmarszczki. Warto też zwrócić uwagę na to, że implanty zębowe zastępują protezy, które są często źle dopasowane i przesuwają się w trakcie jedzenia.

PROCEDURA WSZCZEPIENIA IMPLANTU

Pierwszym etapem jest wizyta u stomatologa, w trakcie której realizuje się pełną analizę pacjenta i potencjalnych przeciwwskazań do zabiegu.

Następnie odbywa się wszystkie potrzebne badania, tak aby wykluczyć choroby, które mogłyby stanowić przeszkodę. Istotne są badania dotyczące stanu kości.

Dopiero po przeprowadzeniu wszelkich badań i konsultacji chirurg stomatolog aplikuje implanty. Sam zabieg zajmuje kilkadziesiąt minut. Dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego, zabieg nie boli. W trakcie standardowego zabiegu świdruje się w kości otwór, gdzie stomatolog wstawia implant.

RODZAJE IMPLANTÓW STOMATOLOGICZNYCH

Rodzaj implantów zawsze dobiera lekarz , a przed wyborem obowiązkowa jest konsultacja. Najbardziej znane z nich i najczęściej stosowane są implanty tytanowe. Tytan zapewnia długi okres użytkowania. Minusem tytanowych implantów zębowych jest ich estetyka. Zazwyczaj implant nie powinien być odkryty, zdarza się, że dochodzi do odsłonięcia obszaru szyjek zębowych , co prowadzi do uwidocznienia tytanowej części implantu.

Zastępnikiem dla implantów tytanowych są implanty cyrkonowe, nazywane także implantami ceramicznymi. Uważane są za najestetyczniejszą metodę, ponieważ imitują naturalną tkankę zębową i mają wyższą odporność na ścieranie oraz wpływ elementów zewnętrznych – przykładowo korozję, a także zmiany temperatury .

ZALETY IMPLANTÓW ZĘBOWYCH

Implanty są w głównej mierze trwałym i pewnym wypełnieniem ubytków zębów. Wyglądają i funkcjonują jak naturalne zęby, zapewniają całkowity komfort, dzięki czemu eliminują niepewność tak, jak jest w przypadku luźnych protez. Nie ma konieczności piłowania naturalnych, sąsiednich zębów, tak jak w przypadku mostów protetycznych. Dodatkowo zabezpieczają przed zanikaniem kości, który następuje po utracie zębów. Odtwarzają prawidłowe funkcje żucia, co umożliwia spożywanie jedzenia bez żadnych ograniczeń.

PRZECIWWSKAZANIA DO WYKONANIA IMPLANTÓW STOMATOLOGICZNYCH

Przed wstawieniem implantu wymagane jest wykonanie szeregu badań. Lekarz ocenia ilość oraz jakość kości, a także stan sąsiadujących zębów. Zwykle organizm dobrze przyswaja implanty, jednak istnieje sporo przeciwwskazań.

Bezwzględnym przeciwwskazaniem są ciąża oraz nieustabilizowana cukrzyca. Możliwość wykonania implantów odbierają też choroby psychiczne oraz schorzenia wyniszczające organizm: AIDS, nowotwory, alkoholizm, narkomania. Również dolegliwości przyzębia i jamy ustnej, na przykład parodontoza, mogą uniemożliwić przyjęcie implantu zęba.

IMPLANTY ZĘBOWE – MOŻLIWE POWIKŁANIA

Implanty są ciałem obcym i ze względu na to, możliwe jest ryzyko odrzucenia. Właściwy zabieg minimalizuje to ryzyko. Najcześciej występującymi nieprzyjemnymi skutkami procesu leczenia są dyskomfort, zasinienie i opuchlizna tkanek. Może wystąpić również ból, na który przepisuje się leki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. W przypadku powiększenia się węzłów chłonnych, bólu gardła czy gorączki należy jak najszybciej umówić się na wizytę do stomatologa .

CENY IMPLANTÓW STOMATOLOGICZNYCH

Wszczepienie implantów to jeden z najdroższych zabiegów w stomatologii.

Ceny są zróżnicowane i wynikają z wielu zmiennych. Oscylują między 1600 do nawet 4 000 zł za jedną śrubę. Do kosztów należy także doliczyć cenę diagnostyki, zabiegu, łącznika protetycznego, śruby gojącej oraz korony protetycznej. Ceny koron też są rozmaite i uzależnione od ich rodzaju. Im solidniejsze i bardziej estetyczne tym cena rośnie. Może to być wydatek rzędu od 500 do 1 200 zł.

Po przeliczeniu nakład pełnego zabiegu sięga od 4 do 8 tysięcy zł.