Implanty zębów koszt i rodzaje tytanowe cyrkonowe

Implanty zębów rodzaje

Implantologia jest w dzisiejszych czasach innowacyjną dziedziną stomatologii. Opiera się na wypełnieniu i odbudowie ubytków w uzębieniu. Implant to sztuczny korzeń zęba formowany specjalnie, zwykle z tytanu, imitujący wyrwany lub utracony wcześniej naturalny korzeń. Stomatologiczny implant zębowy pozwala na wstawienie nowej korony zębowej w położeniu brakującego zęba. Implanty wkręca się w kość wyrostka zębowego.

Korona takiego zęba mocowana jest na zawsze i dopasowywana kolorem i teksturą do pozostałych zębów, by zmniejszyć widoczność ubytku. Implanty stomatologiczne mogą imitować zęby pojedynczo, a także łuki zębowe. Implanty wpływają na komfort pacjenta przy jednocześnie najwyższym standardzie jakości. Chirurg stomatolog dobiera najlepsze z możliwych uzupełnień specjalnie dla każdego pacjenta. Po zabiegu implanty odczuwane są jak naturalne zęby.

KIEDY WSTAWIAĆ ?

Wszelkie braki zębowe wskazuje się do bezzwłocznego odbudowania. Na skutek utraty zęba występuje ryzyko powstania problemów ze zdrowiem. Sąsiadujące zęby mogą przechylać się z zębodołu ze względu na brak podparcia. Co więcej zwiększa się obciążenie, co doprowadza do ich ścierania. W miejscu braku zęba zanika kość, z powodu czego w przyszłości może dojść do wypadania zdrowych zębów. Zakłócony układ żucia negatywnie wpływa na stawy, czego skutkiem są nawracające bóle głowy oraz kłopotów ze snem i mową.

Zwykle implanty stosuje się w wypadku pojedynczych ubytków albo ze względu na estetykę. Braki powodują zmiany w rysach twarzy. Przybiera ona charakterystyczny starczy wygląd: zapadnięta szczęka, długi nos oraz liczne zmarszczki. Warto też zwrócić uwagę na to, że implanty zębów zastępują protezy, które są często źle dopasowane i przeszkadzają podczas jedzenia.

PROCEDURA WSZCZEPIENIA IMPLANTU

Pierwszym etapem jest wizyta u chirurga stomatologa, podczas której przeprowadza się pełną analizę pacjenta i potencjalnych przeciwwskazań do zabiegu.

Następnie odbywa się wszystkie konieczne badania, tak aby wyeliminować choroby, które mogłyby stanowić przeszkodę. Istotne są badania związane ze stanem kości.

Dopiero po przeprowadzeniu wszelkich badań i konsultacji chirurg stomatolog wszczepia implanty. Sam zabieg trwa kilkadziesiąt minut. Dzięki użyciu znieczulenia miejscowego, proces jest bezbolesny. W trakcie standardowego zabiegu wywierca się w kości otwór, gdzie chirurg stomatolog aplikuje implant.

RODZAJE IMPLANTÓW ZĘBÓW

Rodzaj implantów zawsze wybiera lekarz stomatolog, a wybór poprzedza konsultacja. Najbardziej znane z nich i najdłużej wykorzystywane są implanty tytanowe. Tytan zapewnia długofalowy czas użytkowania. Minusem tytanowych implantów stomatologicznych jest ich estetyka. Zazwyczaj implant nie powinien być widoczny, zdarza się, że dochodzi do obniżenia się linii dziąseł , co prowadzi do odkrycia srebrnoszarego koloru implantu.

Zastępnikiem dla tytanowych implantów są cyrkonowe implanty, zwane też implantami ceramicznymi. Uważane są za najestetyczniejszą metodę, ponieważ przypominają naturalną tkankę zębową i są odporniejsze na ścieranie oraz działanie elementów zewnętrznych – na przykład korozję, a także zmiany temperatury .

ZALETY IMPLANTÓW ZĘBÓW

Implanty są przede wszystkim wytrzymałym i pewnym uzupełnieniem zębów. Prezentują się i sprawują się jak zęby naturalne, zapewniają całkowity komfort, dzięki czemu redukują niepewność tak, jak jest w przypadku luźnych protez. Nie ma potrzeby szlifowania naturalnych, sąsiednich zębów, tak jak w wypadku mostów protetycznych. Dodatkowo chronią przed zanikiem kości, który następuje po utracie zębów. Odtwarzają poprawne funkcje żucia, co pozwala na spożywanie jedzenia bez ograniczeń.

PRZECIWWSKAZANIA DO WYKONANIA IMPLANTÓW STOMATOLOGICZNYCH

Przed wstawieniem implantu obowiązkowe jest zrealizowanie szeregu badań. Lekarz stomatolog ocenia ilość oraz jakość kości, a także stan pozostałych zębów. Zwykle organizm dobrze przyjmuje implanty, jednak jest sporo przeciwskazań.

Bezwzględnym przeciwwskazaniem są ciąża i nieustabilizowana cukrzyca. Możliwość wykonania implantów wykluczają też choroby psychiczne i schorzenia niszczące organizm: AIDS, nowotwory, alkoholizm, narkomania. Do tego choroby przyzębia i jamy ustnej, na przykład parodontoza, mogą uniemożliwić przyjęcie implantu zęba.

IMPLANTY ZĘBOWE – MOŻLIWE POWIKŁANIA

Każdy implant jest ciałem obcym i dlatego możliwe jest ryzyko nieprzyjęcia. Prawidłowy zabieg minimalizuje to ryzyko. Najcześciej występującymi nieprzyjemnymi skutkami przebiegu leczenia są dyskomfort, zasinienie i opuchlizna tkanek. Może pojawić się również ból, na który zaleca się leki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. W przypadku zwiększenia się węzłów chłonnych, bólu gardła czy gorączki należy jak najszybciej zgłosić się do stomatologa .

KOSZT IMPLANTÓW

Wstawienie implantów to jeden z najbardziej kosztownych zabiegów w stomatologii.

Ceny są zróżnicowane i wynikają z wielu zmiennych. Oscylują między 1600 do nawet 4 000 złotych za jedną śrubę. Do kosztów należy również doliczyć cenę diagnostyki, zabiegu, łącznika protetycznego, śruby gojącej oraz korony protetycznej. Ceny koron też są zróżnicowane i uzależnione od ich rodzaju. Im solidniejsze i bardziej estetyczne tym cena rośnie. Może to być koszt rzędu od 500 do 1 300 zł.

W przeliczeniu cena pełnego zabiegu sięga od 4 do 9 zł.

www.dentysta-torun.pl