depilacja woskiem wszystko o zabiegu

Depilacja woskiem – zalety zabiegu

Istnieje wiele metod, które sprawiają, że możemy cieszyć się gładką skórą na długi czas. Likwidowanie niepotrzebnego owłosienia to bardzo powszechna praktyka. Wśród wielu sposobów nadal niesłabnącym uznaniem odznacza się depilacja woskiem. Ta od lat wykorzystywana metoda pozwala pozbyć się włosków z różnych części ciała na długi czas. Gabinety kosmetyczne proponują specjalistyczne zabiegi depilacji woskowej. Z kolei w drogeriach dostępne są zestawy, które pozwalają na wykonanie depilacji samodzielnie. Pomimo tego, że rodzaj zabiegu jest trochę bolesny, osiągnął szeroką popularność. Wszystko za sprawą tego, że to łatwy i szybki sposób na pozbycie się niepotrzebnego owłosienia. A efekty utrzymują się przez parę tygodni.

Na czym polega depilacja woskiem?

Depilacja woskiem, chociaż nie należy do najprzyjemniejszych, wyróżnia się jako łatwy zabieg likwidowania włosów. Jej działanie polega na tym, że na obszar ciała, z której mają zostać usunięte, nanosi się wosk, dzięki któremu wyrywa się włosy. Trzeba pamiętać, że wosk powinien być tylko odrobinę rozgrzany do półpłynnej formy, aby nie parzył. Na rozsmarowany na skórze wosk nakleja się paski materiału i czeka do chwili, aż wosk zastygnie. Dopiero potem materiał trzeba oderwać szybkim ruchem odwrotnie do kierunku wzrostu włosa. Dzięki temu, że wosk wnika do wnętrza, włosy wyrywają się łącznie z cebulkami.

Chociaż depilację woskiem da się przeprowadzić samodzielnie, zalecane jest korzystanie z usług gabinetów kosmetycznych. Doświadczona kosmetyczka przeprowadza depilację woskową profesjonalnie. To sprawia, że zabieg trwa krócej i daje pewność odpowiedniego wykonania. Co więcej przy profesjonalnych zabiegach depilacji woskiem, kosmetyczki stosują specjalne kosmetyki, które znieczulają na czas zabiegu, a po nim spowalniają odrost włosków. Obszarami, które można depilować przy użyciu wosku są nie tylko nogi i pachy, ale też ręce, ramiona, wąsik albo bikini głębokie i pachwiny.

W jaki sposób przygotować się przed zabiegiem depilacji woskowej?

Na zabieg depilacji woskową dobrze jest się przyszykować. Na kilka dni przed depilacją warto zastosować porządny peeling, który usunie martwy naskórek. Nie należy jednak opalać się ani wybierać się na zabiegi kosmetyczne, jakie mogłyby uwrażliwić skórę. W dzień zabiegu lepiej nie natłuszczać się kremami i balsamami, ponieważ mogą przeszkadzać w przywieraniu wosku.

Także długość włosków na czas zabiegu ma znaczenie. Jeżeli będą zbyt krótkie, staną się niełatwe do usunięcia. Z kolei zbyt długie mogą sprawiać większy dyskomfort w czasie usuwania. Planując depilację woskiem warto wstrzymać się, aż włoski osiągną długość około 0,5 centymetra. Wtedy łatwo wlepią się w wosk, a zabieg przyniesie spodziewane efekty.

Przed zabiegiem depilacji woskiem trzeba dokładnie obejrzeć swoje ciało. Depilacji woskowej nie należy stosować w przypadku świeżych skaleczeń, blizn czy widocznych naczynek włosowatych. Wszelkie brodawki i pieprzyki muszą zostać zgłoszone, aby podczas zabiegu ich nie uszkodzić. Warto też dowiedzieć się, które choroby uniemożliwiają wykonanie zabiegu. Wszelkie informacje o przeciwwskazaniach muszą być udostępnione przez kosmetologa.

Warto też ocenić ile czasu skóra zazwyczaj potrzebuje na regenerację. Po depilacji woskowej może być zaczerwieniona i lekko opuchnięta. Z tego powodu lepiej nie decydować się na zabieg tuż przed ważnym wydarzeniem.

Jak zadbać o skórę po zabiegu depilacji woskowej?

Po zabiegu przede wszystkim istotne jest łagodzenie zaczerwienienia i podrażnień. Z tego względu należy zatroszczyć się o odpowiednie nawilżenie skóry. Po zabiegu depilacji woskowej sprawdzają się produkty z dodatkiem panthenolu lub aloesu, które wykazują działanie łagodzące podrażnienia. Inne używane kosmetyki najlepiej gdyby były dedykowane dla skóry wrażliwej.

Aby nie narażać skóry na nasilenie podrażnień, lepiej nie stosować dezodorantów, kosmetyków perfumowanych czy zawierających alkohol. Te ostatnie mocno wysuszają skórę. Podwyższona temperatura również może mieć negatywny wpływ na kondycje skóry po zabiegu depilacji woskowej. Z uwagi na to na kilka dni lepiej unikać jacuzzi, łaźni parowej albo gorących kąpieli.

Zalety depilacji woskowej

Wielką zaletą depilacji woskowej jest to, że wyrwane włosy nie odnawiają się przed następne 3-5 tygodni. Regularne wizyty w salonie kosmetycznym i częste usuwanie włosów je osłabia, przez co ich likwidowanie jest jeszcze prostsze i jeszcze bardziej komfortowe. Dodatkowo delikatniejsze i cieńsze włosy są mniej widoczne. Choć depilacja woskiem nie należy do najprzyjemniejszych, w odróżnieniu od innych metod nie skutkuje uczuciem pieczenia i swędzenia po zabiegu.

Depilacja woskiem daje trwały efekt, ze względu na to, że włosy usuwane są razem z cebulkami. Ponadto można ją stosować na prawie każdej części ciała. A efekt gładkiej skóry uzyskiwany jest od razu po zabiegu. Co więcej depilacja woskiem jest ogólnodostępna. Oferuje ją wiele gabinetów kosmetycznych z profesjonalnym personelem, który, przeprowadzi zabieg starannie i poprawnie. Co ważne depilacja jest również bezpieczna.