depilacja woskiem wszystko o zabiegu

Depilacja woskiem – samodzielnie czy u kosmetyczki?

Istnieje wiele metod, dzięki którym możemy mieć gładką skórą na dłużej. Likwidowanie niepotrzebnego owłosienia to niezwykle powszechna praktyka. Wśród różnych sposobów wciąż niesłabnącym uznaniem odznacza się depilacja woskowa. Ta od lat używana metoda pozwala usunąć włoski z różnych części ciała na bardzo długo. Salony kosmetyczne proponują specjalistyczne zabiegi depilacji woskiem. Z kolei w sklepach można kupić zestawy, które umożliwiają wykonanie depilacji samodzielnie. Pomimo tego, że rodzaj zabiegu jest trochę bolesny, zdobył wielką popularność. Wszystko dzięki temu, że to prosty i szybki sposób na pozbycie się niepotrzebnego owłosienia. A rezultaty utrzymują się nawet przez parę tygodni.

Jak działa depilacja woskowa?

Depilacja woskowa, chociaż nie zalicza się do najprzyjemniejszych, wyróżnia się jako prosty zabieg likwidowania włosów. Cały sekret tkwi w tym, że na obszar ciała, z której mają być usunięte, aplikuje się wosk, za pomocą którego wyrywa się włosy. Trzeba wiedzieć, że wosk powinien być tylko odrobinę rozgrzany do półpłynnej formy, aby nie parzył. Na rozprowadzony na skórze wosk nakłada się kawałki materiału i czeka do chwili, aż wosk zastygnie. Dopiero potem materiał odrywa się nagłym ruchem przeciwnie do kierunku wzrostu włosa. Dzięki temu, że wosk wnika do wnętrza, włosy wyrywają się wraz z cebulkami.

Chociaż depilację woskiem da się przeprowadzić samemu, zalecane jest korzystanie z ofert salonów kosmetycznych. Wprawiona kosmetyczka zajmuje się depilacją woskową profesjonalnie. Dzięki temu zabieg trwa krócej i daje pewność odpowiedniego wykonania. Co więcej przy profesjonalnych zabiegach depilacji woskowej, kosmetyczki używają specjalnych kosmetyków, które znieczulają na czas zabiegu, a po nim spowalniają odrost włosków. Obszarami, które można depilować woskiem są nie tylko nogi i pachy, ale też wąsik, ramiona, ręce lub pachwiny i bikini głębokie.

W jaki sposób przygotować się do zabiegu depilacji woskiem?

Na zabieg depilacji woskową dobrze jest się przyszykować. Na parę dni przed depilacją warto wykonać porządny peeling, który usunie martwy naskórek. Nie należy jednak korzystać z solarium ani poddawać się zabiegom kosmetycznym, jakie mogłyby uwrażliwić skórę. W dzień zabiegu lepiej nie natłuszczać się kremami i balsamami, ponieważ mogą utrudniać przywieranie wosku.

Również długość włosków podczas zabiegu jest ważna. Jeżeli będą za krótkie, okażą się niełatwe do wyrwania. Z kolei za długie mogą powodować większy dyskomfort w trakcie usuwania. Planując depilację woskową warto zaczekać, aż włoski urosną na długość około pół centymetra. Wtedy łatwo wlepią się w wosk, a depilacja przyniesie oczekiwane rezultaty.

Przed zabiegiem depilacji woskiem należy dokładnie obejrzeć całe ciało. Depilacji woskowej nie należy przeprowadzać w przypadku świeżych skaleczeń, blizn czy widocznych naczynek włosowatych. Wszystkie pieprzyki i brodawki muszą być zgłoszone, aby podczas zabiegu ich nie uszkodzić. Warto też dowiedzieć się, które choroby uniemożliwiają wykonanie zabiegu. Wszystkie informacje dotyczące przeciwwskazań powinny być udostępnione przez kosmetologa.

Warto też ocenić ile czasu skóra zazwyczaj potrzebuje na regenerację. Po depilacji woskowej może być lekko opuchnięta i zaczerwieniona. Z tego powodu lepiej nie korzystać z zabiegu niedługo przed ważnym wydarzeniem.

W jaki sposób zadbać o skórę po zabiegu depilacji woskowej?

Po zabiegu szczególnie ważne jest kojenie podrażnień i zaczerwienienia. W tym celu należy zatroszczyć się o odpowiednie nawilżenie skóry. Po zabiegu depilacji woskowej sprawdzają się produkty z dodatkiem aloesu albo panthenolu, które wykazują działanie kojące podrażnienia. Pozostałe używane kosmetyki powinny być przeznaczone dla skóry wrażliwej.

Aby nie narażać skóry na zwiększenie podrażnień, niewskazane używać dezodorantów, kosmetyków perfumowanych czy zawierających w składzie alkohol. Te ostatnie mocno wysuszają skórę. Podwyższona temperatura także może mieć negatywny wpływ na stan skóry po zabiegu depilacji woskowej. Dlatego na parę dni lepiej unikać łaźni parowej, jacuzzi lub gorących kąpieli.

Zalety depilacji woskowej

Wielką zaletą depilacji woskiem jest to, że usunięte włosy nie odrastają przed kolejne 3-5 tygodni. Regularne wizyty w gabinecie kosmetycznym i częste usuwanie włosów je osłabia, co sprawia, że ich usuwanie jest jeszcze łatwiejsze i jeszcze bardziej komfortowe. Dodatkowo delikatniejsze i cieńsze włosy są mniej widoczne. Chociaż depilacja woskowa nie zalicza się do najprzyjemniejszych, w porównaniu do innych metod nie wywołuje pieczenia i swędzenia po zabiegu.

Depilacja woskowa daje długi efekt, z uwagi na to, że włosy usuwane są wraz z cebulkami. Ponadto można z niej korzystać w stosunku do prawie każdej partii ciała. A efekt gładkiej skóry uzyskiwany jest od razu po zabiegu. Co więcej depilacja woskowa jest ogólnodostępna. Proponuje ją wiele salonów kosmetycznych pełnych profesjonalnej obsługi, która, wykona zabieg starannie i poprawnie. Przede wszystkim depilacja jest także bezpieczna.