Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń

Masz tylko godzinę, aby znaleźć klucz!

Czym jest gra escape room?

Do niedawna na pierwszym miejscu były rozgrywki online, które nie miały tak naprawdę nic wspólnego z rzeczywistością. Co ważne – w ekspresowym tempie wyparły gry planszowe, prawdziwe szachy, scrabble itp. Kilku użytkowników zasiadało przy swoich komputerach w domu na niezliczone godziny oraz wpadało w sztuczny świat (z myszkami takiej wydajności, że ciężko było niewtajemniczonej osobie nadążyć wzrokiem za kursorem). Skutek był taki, że stosunki interpersonalne w sporym obszarze przeniosły się właśnie tam. Bywały sytuacje, w których osoby będące w tym samym budynku (np. na pierwszym oraz drugim piętrze), zamiast spotkać się twarzą w twarz, przesyłały sobie sms-y, pisały do siebie na Facebook’u bądź grały ze sobą w sieci. Z jednej strony można mówić o ogromnym wpływie technologii na ludzkie życie, z drugiej – o bierności, lenistwie oraz zaraźliwej nieczułości na innych.Rewelacyjnym rozwiązaniem okazała się nadzwyczajna rozrywka escape room. Swoje początki posiada wprawdzie w świecie rozrywek wirtualnych, natomiast później przeszła istotne transformacje. Oparta była jedynie na tekście wyświetlającym się na monitorze peceta, który dotyczył opisu pokoju jak również zamiaru: ucieczki z niego. Sama treść powodowała, że zabawa intrygowała od samego początku. Na przestrzeni kolejnych lat gra escape room została przeniesiona do scenariuszy gier online. Dopracowano grafię i tym samym nastała era „point and click”, czyli rozgrywek wykonywanych przed ekranem peceta z myszką w ręku. Zabawa Escape room dotarł także do Polski i spotyka się każdego dnia z coraz szerszym zaciekawieniem. W niej nie ma czasu na stare scenariusze czy nudne dialogi. Gracz zostaje przeniesiony do oryginalnego pokoju, w którym spotyka się z innymi graczami.
Znajdują się tam osobliwe przedmioty, trzeba wyjaśnić niemało zawiłych zagadek, potwierdzić umiejętność spójnego myślenia i pomysłowością. Escape room to gra akcji, która odbywa się na żywo. Podstawowy celem jakichkolwiek poczynań jest wyjście pokoju razem z towarzyszami. Wydaje się, że to wszystko jest proste. Gracze jednak mają sprecyzowany czas na ucieczkę z pomieszczenia.

Co czeka graczy po wejściu do escape room?

Na starcie wszyscy gracze, którzy wybrali dokładny termin oraz porę, zostają zamknięci w pokoju. Muszą zbadać całe pomieszczenie. A zlokalizować w nim można naprawdę mnóstwo dziwnych rzeczy! Gracze mają od 45 minut do godziny, aby rozwikłać wszystkie tajemnice oraz opuścić pomieszczenie. Klucz może być ukryty dosłownie w każdym zakamarku. Każdy pokój to kompletnie nowa struktura gry. Scenarzyści opracowali je w najdrobniejszych detalach, by dostarczyć świetnej rozrywki i zdumiewać do samego końca. Nie wszystkim udaje się uciec z z escape room. W takiej sytuacji przychodzi osoba sprawująca pieczę nad pokojami oraz je otwiera. Na tymże etapie towarzysze zabawy mogą od niej otrzymać informacje, w jaki sposób trzeba było uciec bądź odpowiedź pozostaje zagadką. Atrakcją jest z pewnością fakt, że zainteresowani sami muszą odkryć historię pokoju – nikt im tego nie przekazuje. Czasami ma miejsce taka sytuacja, że gracze potrafią zadziwić samych twórców zagadek i rozstrzygają je w nietypowy sposób, a mianowicie taki, którego nie przewidział scenariusz. Istotnym warunkiem jest niewykorzystywanie siły, aby zbiec z pokoju.

Jakie możemy wybrać rodzaje pokojów?

Pierwszym typem pokoju jest „Garaż słynnego żużlowca”. Scenariusz zakłada, że zainteresowani zakradają się do warsztatu znanego żużlowca i próbują poznać tajnik jego zwycięstw. Ściślej mówiąc mają znaleźć ukryty „skarb” w 60 minut, jednak okazuje się nim nie sekret sportowca, a klucz do zwyczajnych drzwi, które zatrzasnęły się za nimi. Czy gracze pozwolą się zdemaskować? Czy zachowają trzeźwość umysłu oraz znikną z pokoju? Kolejnym modelem pokoju jest „Czar PRL-u”. Drzwi, które się zatrzasnęły, właściwie są tunelem czasoprzestrzennym i gracze przemieszczają się kilkadziesiąt lat wstecz. Aby powrócić do swoich czasów muszą rozwiązać wszelkie zagadki i zbiec z pomieszczenia. Czy „za komuny” obywatelom lepiej się „powodziło”? Z jakich substancji stworzony został eliksir szczęścia? Trzeci rodzaj pokoju nawiązuje do znajomej historii o Smerfach i nazywa się „Smerfowa Kraina”. Scenariusz bazuje na uprowadzeniu smerfów przez podstępnego czarownika Gargamela do swojego ciemnego zamku. Tam robi eliksir, który ma na zawsze wyeliminować wszystkie niebieskie istoty. Za jednym ze składników musi udać się w podróż i to jest jedyny czas, aby ocalić porwane smerfy. W zamku skrywa się pełno pułapek, zaś uczestnicy są jedyną szansą na ocalenie. Ostatni pokój, ma nazwę: „Tajemniczy pokój nr 4”, to miejsce, które akurat kieruje się do nieznanego wymiaru. Niczego więcej nie można dowiedzieć się przed wejściem do niego. Czy ktoś jest zdecydowany? Escaping room można zamówić na szczególne okazje (np. na urodziny, wieczór panieński) oraz dla pracowników instytucji, aby zintegrować ich również pobudzić do twórczego działania. Dom Kłódek w Toruniu może również przygotować indywidualną propozycję, czyli dopasowaną do wymagań przyszłych graczy. Zapraszamy na stronę Domu Kłódek w Toruniu: Escape Room.