Drewno do kominka drewno kominkowe Warszawa drewno sezonowane Nadarzyn

Gatunki drewna kominkowego

Najistotniejsze atrybuty drewna kominkowego

Znaczna część z nas drzewo do palenia w kominku kupuje „oczami”. Wcale nie ma w tym niczego dziwnego, bo w taki sposób zachowuje się normalny konsument. Przenigdy nie powinniśmy jednak kierować się totalnie wizualną stroną drewna, ale istotnymi jego zaletami (o których przy okazji winien poinformować nas dystrybutor). Chodzi tu przede wszystkim o jego zwartość oraz wilgotność. Drewno twarde będzie się spalać nieporównanie dłużej oraz przekaże większą ilość ciepła aniżeli drzewo miękkie. Konkretne typy różnią się wilgocią po wycięciu i po osuszeniu, co częstokroć myli konsumentów. Przykładowo wilgoć wierzby wynosi 180%, a jesionu raptem 40%. Dobrze jest sprawdzić fundamentalne atrybuty drewna kominkowego, zatem wartość opałową 1 mpu (metra przestrzennego drewna ułożonego), miarę wody jaką powinniśmy odparować z surowego drewna oraz przeciętną twardość. Dla nabywców kominków ważne są jeszcze indywidualne właściwości, np.
zapach czy intensywność żarzenia.

Drewno opałowe – jakie wybrać do palenia w kominku?

Drewno do kominka jest unikalnym rodzajem drzewa, gdyż musi zaspokoić większą ilość norm niż drewno opałowe do przepalania w piecykach. Najatrakcyjniejsze jest drewno liściaste w formie pieńków albo szczapek. Czemu? Drewna iglaste mają skromniejszą kaloryczność, tzn. szybciej oraz energiczniej się spalają. Dylematem jest jeszcze ilość żywicy, jaka potrafi mocno pobrudzić kominek. Przykładowo jodła, a tak naprawdę jej kawałki czy ścinki, perfekcyjnie nadaje się na rozpałkę. Jeśli niestety nie mamy wyjścia oraz musimy rozpalić w kominku drewnem iglastym, wówczas wymieszajmy je z którymkolwiek gatunkiem drzewa liściastego. Rodzaje drewna kominkowego rozdziela się głównie na miękkie oraz twarde, niewątpliwie niezwłocznie po wycięciu wyłonionego drzewa. Gatunki miękkie cechują się skromniejszą wartością opałową, bowiem posiadają słabszą ścisłość oraz ciężar. Ogólnie wyodrębnia się kilka nadzwyczaj powszechnych drzew liściastych, z jakich jest otrzymywane drewno kominkowe: jarząb, akacja, śliwa, grusza, brzoza, czeremcha czy topola. Najlepiej sprawdza się twarde drewno grabu, jesionu, oraz śliwy.

Właściwości wybranych rodzajów drewna kominkowego

Buk – jest bardzo masywne, łupliwe oraz twarde. To najkorzystniejsze drewno do kominka, bo posiada szczególnie cienką korę, natychmiastowo schnie i odróżnia się bardzo wysoką twardością. Przebieg palenia upływa spokojnie. To drzewo, które spala się niezwykle powoli i daje wiele ciepła.

Brzoza – ekspresowo wysycha, sprawnie się ją rozbija, ma odpowiednią kaloryczność i jest często dostępna. Po podpaleniu osiągamy piękny, równy płomień.

Grab – ma szczególnie wysoką gęstość, cienką korę i dość szybko paruje. To drewno jest najlepsze do przepalania w kominku, gdyż bardzo wolno się spopiela. Ogień jest właściwie umiarkowany, jednak ociepla nadzwyczaj długo.

Dąb – spokojnie płonie, dostarcza wiele ciepła, znakomicie nadaje się do wędzenia dań i ma sporą wartość opałową. Niedoskonałością jest długookresowe wysychanie, tęga kora, bariery w przełamywaniu na elementy.

Wiąz – jest podobny do dębu, ma jednakże cieńszą korę oraz prościej suszy się. Nie ulega wątpliwości, że jest skomplikowane w rąbaniu jeżeli pochodzi, np. z przydrożnych drzew albo zieleńców.

Jarząb – to ogromnie dobre drewno kominkowe, samodzielnie występuje epizodycznie (częściej jako dodatek do innego drewna).

Klon – jest całkiem ciężkie, ma lekką korę, łatwo wysycha i nietrudno się rąbie.

Jesion – to następne atrakcyjne drewno kominkowe, które ma niezmiernie wysoką gęstość oraz doskonałą wartość opałową. Jest problematyczny w dzieleniu.

Olcha – powinna być nadzwyczaj starannie osuszona, inaczej opornie się wypala. Genialne drzewo do wędzenia dań, albowiem nadaje im atrakcyjny koloryt oraz aromat.

Osika – ma niską ścisłość oraz kaloryczność, jest wariantem miękkim. Możemy jednakże okazjonalnie przepalić nią w kominku, albowiem świetnie przeczyszcza kominek ze smoły i z sadzy.

Akacja – to mocne i nadzwyczaj kaloryczne drewno, które posiada znaczną korę. Może być źródłem stanów zapalnych śluzówek oraz skóry.

Wierzba – identycznie jak topola niezbyt nadaje się na drzewo kominkowe. Posiada marną zwartość i niską kaloryczność.

Drzewa owocowe – posiadają idealną spójność. Wbrew pewnym wypowiedziom znakomicie nadają się do palenia w kominku. Wyjątkowo przydatnymi są śliwa bądź wiśnia. Drewno owocowe posiada cienką korę oraz w czasie spalania emituje wspaniały bukiet.

O tym musimy pamiętać!

Do przepalania w kominku w żadnym razie nie powinno się wykorzystywać elementów drewna, jakie uprzednio było impregnowane, pokrywane wszelkimi syntetycznymi środkami czy lakierowane.

Gdzie mamy szansę pozyskać drewno kominkowe?

W pierwszej kolejności w nadleśnictwach, tartakach oraz magazynach opałowych. W pierwszej nadmienionej lokalizacji uzyskamy drewno niesezonowe, przeważnie poćwiartowane w ciężkie bale lub szczapki (o długości od pół metra do metra). Tu mamy możliwość zakupić też drzewo słabszej jakości, mianowicie odrzuty. Drewno niesezonowe należy posiekać i składać przynajmniej 1 rok. Cena jest prawie 3 razy mniejsza niźli drewna kominkowego sezonowego. Jednakże w tartakach czy składach dostaniemy drewno sezonowe, pocięte na praktyczne fragmenty, którymi mamy szansę błyskawicznie palić. Jeśli zajmuje Cię nabycie drewna kominkowego w dobrej cenie, kliknij w ten link – drewno kominkowe Stare Babice