Układanie kostki brukowej Toruń

Nawierzchnia na podjazd – która najlepsza?

Bazą dobrze wykonanego podjazdu pod dom jest solidne wykończenie, jakie będzie służyło przez lata. Ciężar wywołany stałym użytkiem wymaga by nawierzchnia była wytrzymała oraz nie zepsuła się za szybko. By powstał solidny podjazd potrzeba zarówno odpowiedniego przystosowania to znaczy podbudowy, aby uniknąć obniżania się, ale także najwyższej jakości surowców do wykonania podjazdu. Pośród najczęściej wybieranej nawierzchni podjazdu sa te, stworzone z kostki brukowej, z kamienia oraz z betonu dekoracyjnego. Która nawierzchnia na podjazd jest najlepsza? Wszystkie mają swoje zalety i wady, dlatego przed wyborem warto poznać ich właściwości.

Podłoga i podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to nadal jeden z popularniejszych oraz niekosztownych surowców, z których układana jest nawierzchnia na podjazd. Swoją popularność zdobyła nie tylko dzięki cenie, ale również dostępnością, wielobarwnością, a także wielokształtnością. Za sprawą tych cech możemy stworzyć estetyczny podjazd, jaki okaże się zarówno funkcjonalny, jak i przyjemny w odbiorze. Dobranie kształtu zdecydowanie usprawnia rozmieszczenie kostki według ukształtowaia terenu. Z kolei ogólna dostępność w niemal większości sklepów prowadzących sprzedaż towarów budowlanych sprawia, że nie musimy przejmować się dostawami lub dodatkowym kupnem, w razie, gdyby potrzeba było więcej kostek. Koszt kostki brukowej także można dobrać do swoich możliwości finansowych z uwagi na obszerną ilość wzorów. Od strony technicznej kostka brukowa jest mocno wytrzymała na warunki atmosferyczne, różnice temperatury oraz duży nacisk pojazdów, a do tego jest prosta w czyszczeniu.

Warto jednak wiedzieć, że nawierzchnia z kostki brukowej ma także swoje minusy. Największą niekorzyść pochodzi z warunków pogodowych. Ze względu na opady i przesadne działanie słońca kostka brukowa może z czasem zmieniać kolor, przez co traci swoją estetykę. Zdarza się też niekiedy tak, że nieplanowane rośliny jak porosty i chwasty wybijają się pomiędzy szczelinami oraz rosną, negatywnie wpływając na estetykę podjazdu z kostki brukowej, a eliminowanie ich może odbierać dużo czasu. Co więcej, żeby podjazd z kostki brukowej był trwały musi zostać położony w prawidłowy sposób, co zwykle wpływa na koszt zatrudnienia do tego profesjonalistów.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Ukończenie podjazdu z kamienia przekonuje do siebie przede wszystkim trwałością. Raz ułożony podjazd z kamienia pozostanie na swoim miejscu przez bardzo dużo lat. Co więcej dzięki naturalnym barwom kamienia, wykonany z niego podjazd nabierze charakterystycznego wyglądu, jaki w ciekawy sposób podkreśli wygląd samego domu i ogrodu. Z reguły podjazdy z kamienia są traktowane jako wyjątkowo eleganckie. Istotnym elementem jest także naturalność kamienia. Za sprawą swoich właściwości świetnie przepuszcza wodę. W ten sposób osiągamy dodatkową korzyść, tj. brak odkładającej się na powierzchni podjazdu wody.

Decydując się na podjazd z kamienia, trzeba pamiętać, że kluczową rolę odgrywa tutaj rozmieszczenie, aby podjazd był wytrzymały oraz aby spełniał swoją rolę przez długi czas. Należy unikać tworzenia dużych dziur pomiędzy nimi, dlatego należy rozłożyć je jeden przy drugim, a szczeliny zalać mieszanką cementu i piasku. Niepoprawnie rozłożony kamień nie spełni swojej funkcji odprowadzania wody, co oznacza odkładanie się kałuż i zastoin. Co więcej zwyczajna nierówność kamienia sprawia, że ciężko czyścić taki podjazd, a zimą ciężko się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Dekoracyjny beton otrzymujemy dzięki stemplowaniu (odciskaniu) go przy użyciu stempli oraz form. W ten sposób możemy osiągnąć ładne kształty i wzory, a także specjalne faktury, jakie bez trudu możemy dostosować do charakteru domu czy ogrodu. Wykonanie nawierzchni z betonu dekoracyjnego daje możliwość wykonania wyjątkowo estetycznego podjazdu. Warto dodać, że obecne techniki produkcji umożliwiają także nadaniu koloru betonu. Kluczową zaletą betonu dekoracyjnego jest jego trwałość i wytrzymałość na niszczenie i pogodę. Łatwo utrzymać go w porządku, ale w po zastosowaniu dekoracji, konieczna będzie konserwacja, aby beton nie tracił wybranego koloru.

Co wybrać – kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny?

Podobnie kamień, kostka brukowa i beton mają swoje zalety i wady. Przy wyborze materiału powinniśmy kierować się głównie finkcjonalnością, wytrzymałością i wyglądem. Sądząc po tym, na którym z tych elementów zależy nam najmocniej, od tego powinniśmy uzależnić swój wybór. Zachowanie czystości jest ważne, dlatego kamień może nie być dobry dla osób, dla których liczy się łatwość czyszczenia. Z kolei jeśli zależy nam na wysokiej estetyce, beton dekoracyjny oraz kostka brukowa okażą się mniej zadowalającym wyborem. Aby nawierzchnia podjazdu prezentowała się elegancko, trzeba jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, ponieważ bez niego żaden materiał nie sprawdzi się w stu procentach.

ukladanie-kostki-torun.pl