Okna pasywne

Bazową korzyścią budownictwa pasywnego jest skuteczna energooszczędność, która pozwala na zmniejszanie kosztów ogrzewania. Jednym z najistotniejszych elementów wskazujących na skuteczność tego rodzaju budownictwa jest wykorzystanie okien pasywnych. W czym tkwi różnica od zwykłych okien? Pasywność cechuje się w głównej mierze efektywną izolacją termiczną. Korzystne parametry cieplne sprawiają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach energooszczędnych zazwyczaj mieści się w 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im mniejszą wartość określa ten współczynnik tym skuteczniejsza termiczna izolacja. Głębokość większości okien energooszczędnych wchodzi około 88-120mm, a z kolei ich pakiety szybowe z reguły są pakietami trzyszybowymi. Dla uwydatnienia efektu w budownictwie pasywnym używania jest tównież pianka poliuretanowa (PUR) o porównywalnych właściwościach termoizolacyjnych. Jeśli chodzi o konstrukcję profili okien pasywnych, przeważnie to są okna w konstrukcji drewniano-aluminiowej, drewnianej, PCV oraz aluminiowej.

Podział okien pasywnych

Dużą popularnością w budownictwie pasywnym wciąż zyskują okna pasywne PCV. Tego rodzaju okna są wybierane z uwagi na łatwy montaż, bezproblemowe utrzymanie czystości i stosunkowo niski koszt. Żeby okna z PCV były ocenione jako pasywne muszą spełnić kilka warunków. Między innymi jest to wymóg posiadania 6 wewnętrznych komór i załączenie specjalnych uszczelek, jakie zabezpieczają przed utratą ciepła, hałasem oraz wilgocią. Tak samo jest w przypadku okien pasywnych z drewna. Drewniane okna są najczęściej wybierane z uwagi na elegancję i estetykę. Przeważnie, żeby były pasywne posiadają trzyszybowy pakiet z 2 komorami. Innym rodzajem okien pasywnych są okna aluminiowe. Tak samo jak w przypadku okien pasywnych drewnianych i PCV muszą odpowiadać na odpowiednie wymogi, ale ich główną zaletą jest możliwość powstawania w dowolnych kształtach. Niestety w zamian za to w pewnym stopniu tracą dobre właściwości termoizolacyjne, z uwagi na to mniej wykorzystuje się je w domach i mieszkalnych budowlach. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, lepiej zdecydować się na okna drewniano-aluminiowe, jakie łączą w sobie plusy okien drewnianych i aluminiowych.  W tego rodzaju pasywnych oknach ramy robione są z drewna w zestawieniu z z okuciem z aluminium. W tych oknach, drewno można wymienić na PCV.

Zalety kupna okien pasywnych

Myśląc o oknach pasywnych przeważnie skupiamy uwagę na ich możliwość termoizolacji. Niewielka utrata ciepła jest dużą korzyścią pod względem do kosztów przeznaczanych na utrzymanie najkorzystniejszej temperatury wewnątrz mieszkania. Minimalne straty cieplne zapewniają zniżenie wykorzystania systemów cieplnych w czasie zimy i klimatyzacji w lecie. Po zastosowaniu okien pasywnych mniej zapłacimy za dogrzanie pomieszczeń albo wychładzanie powietrza w czasie upałów. To sprawia, że o ile koszt łączący się z montażem okien pasywnych będzie wyższy w porównaniu zwykłych okien, oszczędności wynikające z porządnej termicznej izolacji zwrócą nam poniesione koszty. Poza izolacją cieplną należy wspomnieć też o zadowalającej izolacji akustycznej. Dobrze zainstalowane okna pasywne niezwykle dobrze odcinają nas od hałasu z zewnątrz, gwarantując nam wysoki komfort. Dodatkową zaletą okien pasywnych jest ich odporność na warunki pogodowe. Niepodatność na promienie UV i opady, zapewnia nam komfortową temperaturę bez przegrzewania wnętrz i osłonę przed wilgocią i powstawaniem pleśni i grzybów. Należy zwrócić również uwagę na korzyści płynące z konstrukcji okien pasywnych. Dzięki swojej budowie są mało podatne na stłuczenia, a porządnie wykonane okucia chronią nas przed włamaniem. To zapewnia nam bezpieczeństwo.

Co warto wiedzieć kupując okna pasywne?

Oczywiście w kwestii nabycia okien pasywnych, najważniejsze są odpowiednie parametry i certyfikaty uwierzytelniające klasę danego okna. Należy sprawdzić współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość szyb i komór, obszerność ramy czy materiał, z jakiego będzie ono wykonane. Warto też pomyśleć nad wyborem uszczelek i okien, jakie mają wielki wpływ na termoizolację i bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne zapewniają też odpowiednią wentylację. Dzięki temu zyskamy dopływ czystego powietrza i jednocześnie nie dopuścimy do utraty ciepła.

Najistotniejszym aspektem jest w dużej mierze montaż okna. Nic nie znaczące będą doskonałe parametry okna pasywnego, najlepsze materiały i okucia antywłamaniowe, kiedy okno nie zostanie zamontowane w poprawny sposób. Warto w tym celu rozważyć wynajęcie fachowca, jaki wykona pracę solidnie. Nieprawidłowy montaż skutkuje pojawianiem się mostków termicznych, którymi będzie uciekało ciepło. To w poważnie obniży wydajność okna pasywnego, w wyniku czego przestanie być już ono pasywne, ponieważ utraci swoje najcenniejsze zalety.

Tuż obok prawidłowego montażu trzeba przemyśleć rozmieszczenie okien na etapie projektu domu. Kiedy zależy nam na pełnym wykorzystaniu właściwości okien pasywnych i pobierania z energii słonecznej. Umiejscowienie okien od strony południowej lub północnej jest najlepsze. Dzięki temu uchronimy się od przegrzania i konieczności stosowania dodatkowej ochrony przed nadmiernym nasłonecznieniem.

www.okna.torun.pl