Natryskowe ocieplanie domu pianą PUR

Natryskowe ocieplenie pianką poliuretanową (PUR stało się wykorzystywane, z uwagi na wspaniałe cechy termoizolacyjne. Obecnie oceniana jest jako jeden z najlepszych wśród tworzyw wykorzystywanych do ocieplania , dzięki czemu co raz częściej znajdziemy ją w jednorodzinnych domach, różnych budynkach mieszkalnych i nie tylko. Znaczącą zaletą, wobec której prześciga inne materiały termoizolacyjne jest technika ocieplania natryskowego. Pianę PUR rozprowadza się po powierzchniach przez specjalny agregat. Ocieplanie natryskowe sprawia, że pianka dostosowuje swoją objętość do powierzchni, co sprawia, że ściśle przywiera oraz formuje się w załamaniach oraz w kątach. Pozostałe materiały termoizolacyjne trzeba docinać oraz dopasowywać, czym ryzykujemy powstawanie mostków termicznych oraz obniżenie właściwości izolacyjnych. Poprawnie nałożona pianka PUR będzie zdatna na długie lata, ponieważ mimo upływu czasu nie traci swojej jakości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Są dwa rodzaje pianki PUR: pianka otwarto-komórkowa oraz zamknięto-komórkowa. Obie różnią się od siebie strukturą oraz parametrami, z uwagi na co nadają się do ocieplania innych elementów budynku. Otwarto-komórkowa pianka PUR wykorzystywana jest przeważnie do ocieplania natryskowego poddasza, dachów i wewnętrznych powierzchni. Świetnie sprawdzi się też do ocieplenia belkowych stropów, podłóg na legarach czy ścian szkieletowych. Natomiast  zamknięto-komórkowa pianka PUR przeznaczona jest do termoizolacji zewnętrznych powierzchni, podłóg i fundamentów. Ten rodzaj pianki PUR można także zaaplikować na płaskim dachu, stropodachach wentylowanych albo np. na stropach nad zimnymi wnętrzami

Ponadto piankę PUR wyróżnia doskonała przyczepność. Dlatego bez trudu można wykonać natrysk na różne, poprawnie przygotowane powierzchnie, takie jak drewno albo elementy metalowe, a także blachę. Najlepiej, by przed ociepleniem przestrzeń została wyszorowana z brudu, kurzu i pyłu oraz sucha.  Tą metodą zdobywamy świetną przyczepność, co sprawi, że pianka PUR zachowa się na wyznaczonym miejscu. Położenie pianki PUR najbezpieczniej zostawić profesjonalistom. Żeby wykonać to właściwie konieczne są sprzyjające warunki, takie jak temperatura i wilgoć powietrza. Ponadto pianka PUR musi zostać ułożona równomiernie.

Pianka PUR – najważniejsze informacje

Podział na zamknięto-komórkową i otwarto-komórkową piankę PUR tłumaczy inność parametrów i właściwości. Pianka PUR otwarto-komórkowa ma gąbczastą strukturę, co sprawia, że jest mocno plastyczna. Pianka PUR po wyschnięciu okazuje się półsztywna oraz robi za bardzo dobrą termoizolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paro-przepuszczalnia, lecz nie najlepiej chroni przed wilgocią. Ponadto pianka otwarto-komórkowa PUR ma niewielką wagę (około 8-10 kg/m3), dzięki czemu ani trochę nie obarcza konstrukcji domu. Co do grubości natryskiwanej warstwy przyjmuje się, że jedna warstwa nie powinna przewyższać 30 mm.

Pianka PUR zamknięto-komórkowa ma niski współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a na dodatek jest praktycznie hydrofobowa. Dlatego też często używa się ją do termoizolacji fundamentów. Natomiast nie jest paro-przepuszczalna, a na dodatek po wyschnięciu robi się sztywna, dlatego nietrudno ją uszkodzić.

Wybierając piankę PUR trzeba wiedzieć o jeszcze innych ważnych informacjach. Pianki PUR są słabo odporne na wpływ promieni UV, dlatego potrzebna będzie specjalna ochrona. Co ważne w oznaczeniu łatwopalności, pianka PUR osiąga kategorię E, więc jest to surowiec palny, ale samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do podstawowych zalet pianki PUR należy jej prosta oraz szybka aplikacja. Jej umiejętność do powiększania swojej przestrzeni oraz dopasowanie się do załamań i zakamarków, neutralizuje ryzyko utworzenia się mostków termicznych. Ponadto ocieplanie natryskowe pianką PUR nie pożera dużej ilości czasu. W zestawieniu do pozostałych tworzyw izolacji termicznej to najszybszy sposób ogrzania domu. Pianka szybko się układa oraz szybko twardnieje, a do tego pozostaje elastyczna i lekka. Co więcej jest mocno przyczepna, dlatego nie spada na różnych materiałach, a z upływem czasu nie traci przyczepności lub swoich właściwości. Nie ubija się, nie traci objętości, co oznacza, że się nie deformuje. Szczególnie istotne jest też to, że po odpowiedniej aplikacji  tego natryskowego ocieplenia, nie tworzy substancji szkodliwych lub pyłów. Dodatkowo pianka PUR daje bardzo dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR powstają w głównej mierze z jej właściwości. Za minus możemy uznać małą odporność na promienie słoneczne, co prowadzi do następnych kosztów połączonych z zabezpieczeniem przed promieniami UV. Inną wadą pianki PUR jest jej łatwopalność. W zależności od składników, może być mniej lub bardziej palna, ale według ogólnych zasad pianka PUR zalicza się do w kategorii E, co oznacza, że pali się, choć jest samogasnąca. Też w tym przypadku można zamontować dodatkową ochronę, która będzie osłaniać piankę w razie pożaru. Przeważnie jednak tym, co decyduje o tym, że pianka PUR traci właściwości termiczne jest nieprawidłowy natrysk, niewłaściwe utworzenie pianki lub nałożenie za cienkich warstw izolacyjnych. Dlatego też w celu ocieplania natryskowego pianką PUR warto zatrudnić fachowców.