Domy na sprzedaż

Kupujemy wymarzony dom. Jak kupić i nie stracić.

Zakup domu dla większości jest spełnieniem najskrytszych marzeń. Po czasie życia w bloku, marzy się nam trawnik, na którym będziemy mogli zagrać z dziećmi w piłkę. Miesiącami analizujemy oferty biur i agencji nieruchomości. Jest w czym wybierać. Jak w tym nawale odszukać tę,która spełni nasze oczekiwania i nie będzie oznaczała dodatkowych opłat? Trzeba przeanalizować kilka kwestii.

Zastanów się co jest Ci potrzebne?

Od tego należy rozpocząć. Jeżeli Twoja rodzina to model 2+2 to całkiem możliwe, że nie potrzebujesz nieruchomości z 8 sypialniami. Natomiast jeżeli cenisz sobie wielopokoleniowy charakter rodziny, domek mający około sześćdziesięciu metrów kwadratowych będzie za mały i zabraknie Wam wolnej przestrzeni. Przemyśleć należy też kwestię garaży. W obecnych czasach jedno miejsce często nie wystarcza, a nie na każdej działce jest dostatecznie dużo miejsca na wybudowanie wiaty, czy powiększenie małego garażu. Rozpatrzyć trzeba też wielkość działki. Za duża wiąże się z dodatkowymi obowiązkami, takimi jak pielęgnacja trawnika. Niewielka będzie ograniczać, a nie taka jest idea posiadania własnego domu. Wstępnie należy uściślić ogólne położenie. Nie wszystkim odpowiadają osiedla z licznymi domami, czy szeregowymi budynkami. Jeżeli poszukujemy czegoś bardziej urokliwego powinniśmy pomyśleć o domu na terenie wiejskim – wiąże się to jednak z dłuższym dojazdem do centrum.

Nowy czy stary dom

Zarówno decyzja zakupu nowego domu, jak i używanego, ma swoje dobre i złe strony. Budowę możemy zacząć sami, po uzyskaniu różnych pozwoleń lub kupić nieużywany budynek od pośrednika. Nowowybudowany dom pozwala nam spełnić konkretne marzenia związane z rozkładem pomieszczeń, a dodatkowo dochodzi poczucie nowości. Używany dom także ma swoje dobre strony. Najczęściej znajduje się on w rozplanowanej lokalizacji. Pozwala to dokładnie przyjrzeć się okolicznym mieszkańcom i prowadzonym przez nich biznesom. Nikt nie chciałby mieć własnego domu przy autokomisie. Zabytkowe, domy posiadają swój czar i urokliwe pomieszczenia. Najczęściej bywa tak, że wyremontowanie takiej nieruchomości pochłonie sporo środków finansowych.

O lokalizacji w kilku słowach

Lokalizacja jest ważna. Dom nie stoi w próżni. Bardzo ważna jest droga dojazdowa. Sprawdzić należy kto ma do niej prawo, czy jest ogólnodostępna. Wszelkie nieścisłości mogą powodować w późniejszym czasie niepotrzebne spięcia. Naszą uwagę powinien przykuć stan drogi. Najlepiej, gdy jest to asfalt albo przynajmniej droga utwardzona. W przypadku kupna działki pod budowę domu trzeba sprawdzić dostępność wszystkich mediów: sieci elektroenergetycznej, sieci gazowej i wodnokanalizacyjnej. Jeżeli nie ma dostępu, trzeba liczyć się z opłatami.

Miejsce wpływa na koszt. Problem ten można omówić na przykładzie Torunia i okolicznych miejscowości. Działki budowlane leżące na terenie miasta mają znacznie wyższą cenę niż te, które leżą poza administracyjnymi granicami. Wystarczy porównać koszt działki na Stawkach czy w Grębocinie i podobną nieruchomość w Rozgartach, czy Małej Nieszawce. Może okazać się, że będą to rzeczywiście znaczące kwoty i w takim wypadku koniecznie trzeba przemyśleć opcję dłuższego dojazdu do pracy.

Zwracamy uwagę na stan prawny

Jest to kluczowa kwestia do sprawdzenia. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy nieruchomość nie ma obciążonej hipoteki. Tę informację odszukamy w dziale 4. księgi wieczystej, dotyczącym hipoteki. Należy przejrzeć też, kto jest właścicielem, kto współwłaścicielem. Szczegółowe przeanalizowanie dokumentów przed zakupem, to mniej problemów prawnych w przyszłości. Na uwadze należy mieć też to że każdy budynek musi zostać odebrany,czyli musi zostać wydane pozwolenie jego użytkowania.

To też ma znaczenie

Jeżeli decydujemy się na zakup używanego, a zwłaszcza starego domu powinniśmy bardzo szczegółowo sprawdzić, jak wygląda on od strony technicznej. Wszelkie informacje dotyczące dokładnego metrażu pomieszczeń, rozkładu, czy zastosowanych technologii znajdziemy w projekcie budowy. Stan techniczny musi sprawdzić ktoś kto bardzo dobrze zna się na budowlance. Nie należy na tym oszczędzać albo liczyć, że sami dostrzeżemy, zauważymy wszelkie usterki. Najgroźniejsze są pęknięcia ścian, bo mogą one oznaczać wadę fundamentów. Równie ważną kwestią o której trzeba pamiętać to zawilgocenie i pleśń. Pozbycie się pleśni wymaga specjalistycznych preparatów i dużo kosztuje.

Sprawy związane z ogrzewaniem i ociepleniem

Dla większości kluczowa jest też sprawa ogrzewania. To, czy działka jest podłączona do sieci gazowej może wpłynąć na wybór metody ogrzewania. Jeżeli takiego dostępu nie ma, trzeba zastanowić się nad innymi metodami. Powinniśmy zastanowić się nad kosztami i wygodą każdej z form. Gdy kupiliśmy używany dom, to koniecznie należy sprawdzić, czy jest on ocieplony.

Zakup domu to ważna życiowa decyzja. Nie wolno podchodzić do niej zbyt pochopnie, bo zdarza się, że za pośpiech przyjdzie nam dużo zapłacić. Dokładnie należy zastanowić się na tym, czego szukamy, jakie są nasze wymagania. Bardzo starannie trzeba przyglądać się wszelkim dokumentom związanym z nieruchomością. W wypadku używanego domu należy koniecznie zweryfikować stan techniczny budynku, nie oszczędzając przy tym na osobach, które zajmują się budownictwem.

www.mieszkania-torun.eu